Select Page

От главата до петите, от колата до мотоциклета, преминавайки през градината, прането и дори животните – ето хилядите употреби на оцета, продукт, без който наистина не бихме могли да се справим!

Ябълков оцет, винен оцет, оризов оцет, кокосов оцет, дори бира! Съставката, която обединява и прави оцета толкова ценен продукт, е оцетната киселина, която представлява около 5% от готовия продукт. Оцетът е наистина “стар помощник” и спътник в живота на човека. Всъщност той се произвежда от около 2500 години и се е използвал от най-различни народи през вековете – вавилонци, гърци и древни римляни, та дори и китайци. Хипократ, считан за баща на западната медицина, използвал оцет за лечение на рани и язви, за лечение на болка. Има много видове оцет, но най-универсалният, икономичен и полезен в домашни условия е белият оцет, истински „никога без“ мъст!

Оцетът за домашно почистване – Белият оцет има десетки битови приложения и най-красивото е, че е напълно екологичен дезинфектант и неутрализиращ миризмите продукт. Белият винен оцет обезмаслява, елиминира варовика и полира стоманата; фантастичен за хигиената на хладилника, той също премахва мазнините от фурната и микровълновата. За да върнете блестящия мрамор, сместа от бял оцет, лимон и сода бикарбонат е задължителна! Всъщност оцетът може да дезинфекцира, дезодорира и почисти почти всичко: от душа до почистването на радиаторите, възглавниците и самия диван, праха от рафтовете: има безкрайни неща, които можете да направите с оцет у дома. Нека ги разгледаме заедно:

  • За хигиената на съдомиялната машина – просто изсипете литър бял оцет в нея и започнете измиването при максимална температура, минимум 65 °. Оцетът обезмаслява и елиминира варовика и следователно може да бъде валиден естествен заместител на другите продукти за почистване на машини. Въпреки това, преди да направите тази процедура, е по-добре да прочетете ръководството за употреба на уреда, тъй като някои производители не го препоръчват. От друга страна, ако белезникавата патина се е образувала по чашите, ги увийте в хартиени кърпи, напоени с оцет, оставете ги за няколко часа и мръсотията ще изчезне.
  • Мивката от която понякога излизат лоши миризми –  дезинфекцираме с бял оцет като от време на време наливате по няколко капачки капки оцет и веднага след това изсипваме вряща вода.
  • Оцетът работи и за почистване пералнята – ако напръскате малко разреден бял оцет с вода върху петна от дезодорант върху ризи или блузки, преди измиване те ще се премахнат по-лесно. Добавянето на чаша оцет към прането може да освежи цветовете и да направи дрехите по-меки. Освен това действа като ефективно средство против мухъл и не причинява промяна в цвета на черното пране.
  • Оцет за красота – независимо дали е от ябълки, вино, кокос, ориз или е бял, оцетът се пропоръчва в широк спектър от козметични процедури, тъй като има ексфолиращ ефект върху кожата и е подходящ за маски с тонизиращ и регенериращ ефект. За кожата всъщност има стягащ и изглаждащ ефект, тъй като стимулира затварянето на порите. Ябълковият оцет се изпозлва за постигане на дезодориращ и дезинфекциращ ефект върху стъпалата. Гланцът върху ноктите трае по-дълго, ако първо поставите памучна подложка, напоена с оцет върху тях, оставяйки я да изсъхне добре преди нанасянето на лак или гел-лак. Оцетът дава светлина на косата и дезинфекцира кожата, като също помага за битката срещу въшките. Ябълковият оцет може да се използва като се изсипва разреден с топла вода върху главата, след измиване с шампоан. Като алтернатива можете да го разредете с билков чай ​​от лайка или инфузия на зелен чай, за да подхранвате косъма допълнително.
  • Бялото вино или ябълковият оцет са отличен съюзник при болки в гърлото и лош дъх. Просто разредете две чаени лъжички оцет и една ситна готварска сол в половин чаша вода, направете гаргара (гори малко в началото) и изплакнете, за да се насладите на облекчение и здрава устна кухина.
  • Сервирайте с бял оцет – това е чудесен начин за постоянно намаляване на кръвната захар, което е концентрацията на глюкоза в кръвта. Освен това оцетната киселина има способността да потиска натрупването на мазнини в организма. Добавете няколко супени лъжици при варенето на яйца – ако някои черупки се счупят, белтъка няма да излезне. Ябълковият оцет, хранителна добавка, богата на минерали и ензими, намалява чревната ферментация, предотвратява ставни възпаления и остеопороза. Когато готвите зеле, броколи, карфиол, може да добавите малко оцет към водата, за да подобрите вкуса им.
  • Почистете колата и най-вече чашата с микс от вода и оцет. Оцетът е идеален и за почистване на чистачките на предното стъкло.
  • За откъснатите от градината цветя, поставени във ваза – просто изсипете чаена лъжичка бял оцет и една кяфява или тръстикова захар във водата, за да им се радвате по-дълго време.

Източник: Cure Naturale